ПУТ
У овом одељку наћи ћете проверене био-библиографске податке о делу Драгоша Калајића и одјецима, о његовом животу и знаковима крај пута. Пошто многе важне ствари човек, ко зна зашто, оставља за крај, овде су и текстови којима су се од Драгоша Калајића опростили, те 2005, његови битни „сапутници и сапатници”, од Моме Капора и Уга Гауденција до Златка Красног и Бранислава Матића, од Роберта Штекера до Радована Караџића.
ХОРИЗОНТИ
Фундаментално важни филозофски и теоријски текстови Драгоша Калајића. Они рани, који су обликовали његов живот, одредили његова каснија дела и идеале, остајући трајни међаши у српској култури (Упориште, Мапа антиутопија, Смак света), али и они познији, оснажени ватром искуства и златом мудрости, моћима погледа изоштреног до крајњег и снагом велике синтезе (Кодекс Соларног реда, Европска идеологија).
Овде су само назнаке, путокази. Ове странице, као ни друге на сајту, нису замена за читање Калајићевих књига него подстицај за то.
ИНИЦИЈАЦИЈЕ
Огледи својевремено објављени уз књиге којима је Калајић као уредник и рецензент de facto увео или поново увео у српску културу ауторе од изузетног значаја у европској историји идеја. Од примордијалне традиције и хиперборејских исходишта, преко неотрадицијске мисли у Европи XX века, до мислилаца „конзервативне револуције”, „Трећег пута” и „побуне против модерног света”.
Ко зна када би и како, с каквим (не)разумевањем и каквим посредовањем, они стигли до српског читаоца, да и те писце и публику није иницирао Драгош Калајић серијом погодака усред мете.
СЛИКАРСТВО
Текстови о сликарству Драгоша Калајића, поводом његових великих изложби, од београдске галерије „Себастијан” до римске „Елеутери”, или „без повода”, с разлозима који надилазе догађаје и календаре. Поврх свега, као мост и као круна, стоји Калајићев текст о сликарским протагонистима „београдског погледа на свет”, поводом истоимене колосалне изложбе коју је осмислио и реализовао 1991.
ГАЛЕРИЈА
Са ових двери воде два рукавца, у две узбудљиве изложбене дворане. У једној су слике Драгоша Калајића из свих његових стваралачких фаза, од 1960-их до средине прве деценије трећег миленијума. У другој су фотографије из Калајићевог личног албума, четрдесет шест њих, од колевке и малишана у једном чубурском дворишту тачно насред XX века, до „осмејка који прекрива све” из 1996.
КЊИЖЕВНОСТ
Књижевна дела Драгоша Калајића: прегледи, пресеци, извод.
Плус: Калајић о књижевности.
АРЕНА
Интервјуи Драгоша Калајића, огледи, беседе и предавања, важни сусрети и разговори. Поље акције и борбе непрестане „у овој арени универзума”. Текстови и документи који сведоче о најнепосреднијем личном ангажману Драгоша Калајића у друштвеном и политичком животу, у земљи и иностранству, нарочито током ратних 1990-их.
GENIUS LOCI
Право путовање је, разуме се, метафизички појам и алхемијски чин. Овде су неки од најлепших путописа Драгоша Калајића, истинског путника и посвећеног радозналца, чије је свако путовање својеврсна гралска потрага.
DOLCE VITA
Није реч само о Фелинијевом филму и Риму 1960-их, који ће знатно утицати на формирање Драгоша Калајића у трећој деценији његовог живота, па и касније. У сфери видљивог „журеви, гастрономија, вина, путовања, стил одевања и живљења, огромна ерудиција, заносне мелодије и заносне жене…” Иза тога било је, заправо, нешто неупоредиво више и дубље. Погледајте.
МИСЛЕНИК
Волео је такво читање, такве рубрике у часописима и такву методологију писања. Волео је такво „васпитавање младих принчева”. Стога је Мисленик у ствари неизоставан на сајту Драгоша Калајића. Пред вама ће се отворити две могућности. Мисли Драгоша Калајића (сакупљене из његових дела) и Исписи Драгоша Калајића (које је он сам извадио током својих вишедеценијских лектира).
Бирајте редослед, али не пропустите ништа.
ВИДЕО
У овом одељку биће постављани одабрани делови из Калајићевих ТВ емисија, серијала, документарних филмова и интервјуа. Грађа је велика и нарастаће постепено. Зато навраћајте овде редовно.
Драгош Калајић је овај симбол осмислио и први пут визуализовао на својој слици Пентаграм срца из 1986. Спада у сложене симболе, који својим анагогичким моћима сажимају више мањих симбола око заједничке средишње трансцендентне тачке.
Срце а не трбух
За разлику од класичног пентаграма, једног од кључних симбола материјалистичких култура широм света, Пентаграм срца на првом нивоу, најнижем, указује да су темељи човека тамо где су исходишта његове душе и осећајности. Размеђе анималног и божанског није центар двострукости него место прожимања (комплементарности) и уједињења (интеграције), кроз које ће идеално постати реално а пало се уздићи до узвишеног. Обична петокрака своди људски елемент на његов доњи, животињски и материјални аспект, а Пентаграм срца недвосмислено даје примат духовном, личносном и божанском у човеку.
Са становишта „идеологије троделности” — троделне структуре света, друштва и човека, коју је Драгош Калајић сматрао суштински важном за евроаријско самопрепознавање и самообнову — Пентаграм срца је у средишту тројства глава–руке–торзо. Глава је ту симбол интелектуалног и суверенског слоја друштва, руке и прса су симбол ратничког и одбрамбеног, а трбух ратарског, привредног и трговачког.
Пентаграм срца обзнањује нам и наклоност Драгоша Калајића ка кшатријској касти — витешком и ратничком соју, месту спреге виших и нижих слојева друштва. У срцу ратника обједињени су верност елити и оданост народу, извршавање дужности по налогу виших и давање сопственог живота за одбрану свих. Стога, ратнички слој је средишњи, кичма и осовина друштва, од суштинске важности за опстанак и слободу, за просперитет и духовних и материјалних (виших и нижих) сфера једне такве богообразне заједнице.
Крст и круг
На другом нивоу, Пентаграм срца се огледа у два опречна симбола — кругу и крсту — и њиховом традиционалном значењу унутар европског митолошког и религијског наслеђа. Као у западном келтском крсту, неким од кључних хиперборејских руна или далекоисточном јин-јангу, интелигентно назначени обриси круга и крста унутар Пентаграма срца указују на прародитељство Света, на његову мајку Пролазност (круг самсаре, по старом ведском предању), али и на вечност идеалног, оца соларног зракања интелигибилног света. Под светлом оваквог сазнања бива нам још јаснији и дубљи смисао улоге човека у „овој арени универзума”. Управо то нам се потпуно открива на последњем, највишем нивоу Пентаграма срца.
Вертикала
Размотрили смо статички ниво симбола (центричност) и динамички (кружење и зракање). Овај симбол се, међутим, посебно издваја по трећем виду динамичког симболизма, у знаку Успона или Великог Повратка „звезданим боравиштима” (Платон), Хипербореји, „с ону страну севера, леда и смрти” (Ниче). Четири крака Пентаграма срца својим ротационим кретањем (налик свастици) усмеравају жижу нашег погледа ка једном другом центру симбола — петом краку пентаграма — који по анатомској аналогији одговара глави. Пети крак једини је који кретањем не подржава векторе кружења унутар симбола, већ директно показује пут увис. То је јасан путоказ ка ономе изнад оквира круга и самог Пентаграма срца; јасна формула мисије зване Човек, где вера у успон носи суштински смисао и опстанак; јасна порука аутора Пентаграма срца да „Историја очекује нешто више од Човека”. <