Реч пре
Оставио је дубок траг у домену телевизијског стваралаштва. Његова ерудиција, идеје и изоштрена оптика дале су на телевизији нарочито продоран израз. Упечатљив и оригиналан.
Камера је волела Драгоша Калајића, а он је знао њену моћ. Знао је да се камера не да преварити, да она види сваку пукотину и несигурност, и зато никада није импровизовао. Тај стари мајстор поштовао је наук: „Потребно је много знања и труда да би изгледало да је нешто учињено с лакоћом.” Самопоштовање му није допуштало да о нечему говори ако није максимално спреман. Таква припремљеност давала му је самопоуздање и сугестивност. Томе је он додавао лични шарм и префињену дрскост дендија, оно нескривено задовољство да узнемирава и секира малограђане и културне провинцијалце, а нарочито „издајнике српства и европске Европе, издајнике предака и потомака, издајнике људи и богова”.
Као филозоф, мислио је у појмовима, али је, као уметник, умео да мисли и у сликама. Имао је веома истанчан осећај за кадар, за ракурс и позадину, за сценографију и атмосферу. С лакоћом се кретао кроз простор и време, кроз метрополе и висогорја, кроз метафизичке традиције и „свет ствари и појава”. У Њујорку се кроз шуму небодера „нове Вавилоније” возио у кочији. У хеликоптеру над тим градом цитирао је двосмислену метафору писца-хомосексуалца Трумана Кепота о Њујорку као „чмару света”. У Харлему је током снимања једног дела свог предавања застао, окренуо се, нокаутирао црног дрипца који је добацивао увредљиве расистичке опаске, а онда је мирно наставио прекинуту мисао и привео крају своје казивање. О псеудоелитној уметности Запада извештавао је из градског превоза једне европске метрополе. Из комунистичке трулежи 1970-их и 1980-их увео нас је у најважније европске и америчке музеје, галерије и атељее. Опасно се надносио над великом празнином модерне уметности, како би нам предочио симптоме слома „трећег, западног, циклуса европске цивилизације”. У његовом Огледалу XX века видели смо незаборавне извештаје о „крају илузија” западне империје кича и „цивилизације испразног спектакла”, директан пренос доспевања у ћорсокак модерног света и човека.
Није то био ламент ни погребна свечаност. Битна одлика Калајићевог погледа на свет била је да увек тражи и отвара путеве спасоносних алтернатива. Томе је у целини био посвећен други велики телевизијски серијал Драгоша Калајића, Мон Блан, настао у тешком раздобљу рата у рушевинама „друге Југославије”. Његова фундаментална ТВ предавања циљала су да светлошћу високог смисла обасјају борбу његовог народа, тих последњих бранилаца веродостојне Европе, али и да надокнаде празнине у знању и васпитању нове генерације, из које се једино може кристализовати нова елита, предводник препородилачког покрета. По том критеријуму биране су теме предавања, писци чије дело нам је објашњавао, гости које је доводио у студио као живе примере српске елите каква нам је потребна пред изазовима данашњице. (Таквим приступом подстицао је и своје госте да се доцније још више и доследније приближавају идеалу нове српске елите. „Медији не служе само за то да просто региструју догађаје, него да кроз примере производе моделе”, говорио је.)
И жанровски, и садржински и идејно, ТВ серијали Драгоша Калајића Огледало XX века и Мон Блан остали су без премца у повесници југословенске и српске телевизије. То нам је јасно на још болнији начин сада, кад смо суочени са овом „бучном монотонијом” и сабласним плићаком данашњих телевизија. У овом одељку Сајта можете погледати неке од емисија из оба серијала, а њихов број ће овде свакако расти у времену пред нама. <