Време је за ново читање Драгоша Калајића, како рекосмо, „очишћено од свега споредног, случајног и сувише личног”. За „смирено превредновање и нормализацију у поимању, без шума борбе у којој су настајале неке његове књиге и текстови, без суревњивости и псеудоидеолошких кривих огледала. Тако прочитаног Калајића ваља изнова и трајно позиционирати у српској и европској култури, за традицију будућности о којој је и сам говорио и сневао.”
Време је да дела Драгоша Калајића проговоре сама собом и да их поново чујемо, бољи и искуснији и паметнији. И нове генерације, стасале након ратова у рушевинама Југославије, имају право на свој сусрет са знањима и идејама које је у српској култури и мишљењу оличавао Калајић.
Све то више није потребно Драгошу Калајићу, него нама, нашем друштву и култури.
Отуд пројекат Изабраних дела Драгоша Калајића. Предвиђено је да буде објављено 18 књига, у 7 кола. Увек ће у пару излазити једна стара, давно објављена, и једна нова књига, премијерна. Све раније објављиване књиге биће темељно редиговане и из њих отклоњене лекторско-коректорске, штампарске и друге грешке настале у хитњи и стицајем неповољних околности, као натрух „тегобне земаљске прозе”. Све, и старе и нове, имаће квалитетан предговор или поговор, који ће олакшати разумевање новим читаоцима, али и позиционирање књиге у корпусу Калајићевих дела и српској култури.
Ритам излажења књига зависиће од моћи и планова издавача, али би подухват свакако требало окончати до лета 2015, када је десета годишњица од смрти писца.
Преговори су у току.
Због замашности и озбиљности овог захвата, јасно је да Изабрана дела Драгоша Калајића не треба да излазе као део алтернативне или маргиналне културне продукције, него као осведочена културна вредност.
Наслови и редослед
Коло I
Коло II
Коло III
Коло IV
Коло V
Три романа Драгоша Калајића
Коло VI
Коло VII
Једнодневна културно-меморијална манифестација Драгошдан својеврсни је омаж животу и делу Драгоша Калајића (1943-2005), интелектуалца и уметника који је оставио дубок и особен траг у београдској, српској и европској култури. Кинотека је имала важно формативно место у интелектуалном и уметничком стасавању, као и у „сентименталном васпитању” генерације којој је припадао Калајић. Није била само део „домаће митологије” Београда, него је уграђена у „поглед на свет” тог доцније елитног и репрезентативног круга београдске културе. Драгош Калајић није пропуштао прилике да то истакне, и у својим књигама, и у ТВ емисијама, и у другим јавним иступима, доприносећи свакако да и касније генерације београдских клинаца буду привржене Кинотеци и дубоко свесне њеног изузетног културног значаја.
И због свега тога, одржавање културно-меморијалне манифестације Драгошдан управо у простору Музеја Кинотеке даје целом овом програму посебну димензију и значење.
Планирано је да то надаље буде редовна манифестација, једном у години. Ова из 2012. заувек ће бити прва у низу (дужину низа сада не можемо сагледати). Стога ћемо овде навести детаљан програм првог Драгошдана. За овогодишњег посетиоца биће то корисна информација, за будућег летописца важна грађа. А осталима — свакоме према његовој сопственој мери.
• Реч пре (17 сати)
Динко Туцаковић
Мало уводно слово о манифестацији и неформално отварање изложбе фото-портрета Драгоша Калајића у фоајеу Музеја Кинотеке, из различитих раздобља његовог живота. (Фотографије су мотивски и поетички у складу са филмичношћу простора у којем се постављају.)
Подела штампаних програма Драгошдана, са сатницом и кратким пратећим текстовима. Најава филма Чудна девојка.
• I – „Чудна девојка”, пројекција филма
У филму Чудна девојка (1962, црно-бели, 103 минута) редитеља Јована Живановића, Драгош Калајић тумачи епизодну улогу (Боб). Могло би се рећи да је то, симболички и практично, његово „ступање на сцену”, „иницијација у јавност”.
• Пауза (20 минута)
• Реч: Небојша Пајкић
О претходном филму, младом Калајићу, кинематографији шездесетих и епохи „златних дечака у сивом Београду”. Културолошки и уметнички контекст. Најава Јакопетијевог филма, који следи. Важност тог филма за младог Калајића и за формирање његовог „погледа на свет”.
• II – „Псећи живот”, пројекција филма
Документарни филм Псећи живот Гвалтијера Јакопетија (Gualtiero Jacopetti: Mondo cane), из 1963, имао је посебно место у сазревању идеја и погледа на свет Драгоша Калајића и његове генерације. Чувени мајстор филмско-документарне критике модерног друштва, кога је Драгош и лично упознао током свог боравка на студијама у Италији, трајно је утицао на овај део елитног европског интелектуалног спектра. Стога пројекција овог филма има, и фактографски и симболички, јасну улогу у програмској структури првог Драгошдана.
• Пауза (20 минута)
• III – www.dragoskalajic.com
Једносатно премијерно представљање сајта посвећеног Драгошу Калајићу и његовом делу, средишњи део првог Драгошдана. Структура, садржина и естетика сајта. Пројекција страница сајта, разговор о пројекту и његовом даљем развоју. Полазећи од одељака сајта, који осветљавају различите аспекте Калајићевог дела и живота, о његовој филозофији, књижевности, сликарству, телевизијским емисијама (…) говоре:
Рајко Петров Ного
Миодраг Јанковић
Слободан Антонић
Бранислав Матић.
• Пауза (20 минута)
• IV – „Мон Блан”, избор из ове чувене ТВ емисије
Специјално за ову прилику припремљени и монтирани избор из познатог ТВ серијала чији је аутор и водитељ био Драгош Калајић.
• Водич кроз пројекцију: Драган Ћирјанић, редитељ „Мон Блана”
• Мали завршни коктел у фоајеу Музеја Кинотеке
• Крај
Био је то необичан и плодотворан живот, обележен, поред осталог, геслом: „Боље је један дан живети као лав, него хиљаду година као црв.” Никада у том животу и делу дужина није претпостављана интензитету, лакоћа дубини, линија мањег отпора пуноћи или омиљеност истини.
Била је то снажна стваралачка личност која је имала моћ да цепа засторе и ствари назива правим именом, да буди, окупља и покреће. Личност-средиште.
Замисао да се формира културни центар Легат Драгоша Калајића заснива се управо на идеји средишта. Средишта културе и знања, филозофије и музике, речи и слике, лепоте и племенитости. То средиште — Легат Драгоша Калајића — било би у Београду, на Чубури, у улици некада Филипа Филиповића а данас опет Сазоновој, у кући у којој је одрастао и живео, стварао и минуо Драгош Калајић. У дому из ког је одлазио на своја несагледиво далека путовања и у који се увек враћао. У специјално уређеном простору у којем су и данас његове слике и његова библиотека, штафелај на којем је сликао и сто на којем је писао. Одаје пуне његових замишљености, корака и бдења.
Породица се постарала да тај простор уреди тако да се у њему може поставити стална изложба Драгошевих слика, али и да се могу одвијати елитна предавања, камерни концерти, мање филмске и видео пројекције, нарочити симпозиони. Неки од тих програма, увек састављених у духу Калајићевог дела и наслеђа, били би егзотеријски (у питагорејском значењу те поделе), на друге би и учесници и публика долазили само по позиву и по начелу квалитета. Из Србије и света. Илустрације ради, ево само неких од области знања и мишљења ка којима би била подешена оптика овог средишта:
Такав, Легат Драгоша Калајића сигурно би убрзо постао нарочито и важно место на културној мапи Београда и европске Европе.
Године 2007. ова идеја била је на корак до реализације. Калајићеви најближи учинили су све што је до њих, на потпуно непрофитној основи (напротив, улажући сопствени труд и средства, те стављајући на располагање вредну породичну баштину). Изостале су, међутим, неке друге неопходне подршке, почев од оних у одговарајућим институцијама града и државе.
Али од ове племените идеје није се одустало, реализација је само одложена. Сачекаће на нека друкчија свитања у Србији, када опет будемо управљали својим градом, својом државом и својим животима. Сачекаће, можда, и на неке људе боље и мудрије од нас. <
Драгош Калајић је овај симбол осмислио и први пут визуализовао на својој слици Пентаграм срца из 1986. Спада у сложене симболе, који својим анагогичким моћима сажимају више мањих симбола око заједничке средишње трансцендентне тачке.
Срце а не трбух
За разлику од класичног пентаграма, једног од кључних симбола материјалистичких култура широм света, Пентаграм срца на првом нивоу, најнижем, указује да су темељи човека тамо где су исходишта његове душе и осећајности. Размеђе анималног и божанског није центар двострукости него место прожимања (комплементарности) и уједињења (интеграције), кроз које ће идеално постати реално а пало се уздићи до узвишеног. Обична петокрака своди људски елемент на његов доњи, животињски и материјални аспект, а Пентаграм срца недвосмислено даје примат духовном, личносном и божанском у човеку.
Са становишта „идеологије троделности” — троделне структуре света, друштва и човека, коју је Драгош Калајић сматрао суштински важном за евроаријско самопрепознавање и самообнову — Пентаграм срца је у средишту тројства глава–руке–торзо. Глава је ту симбол интелектуалног и суверенског слоја друштва, руке и прса су симбол ратничког и одбрамбеног, а трбух ратарског, привредног и трговачког.
Пентаграм срца обзнањује нам и наклоност Драгоша Калајића ка кшатријској касти — витешком и ратничком соју, месту спреге виших и нижих слојева друштва. У срцу ратника обједињени су верност елити и оданост народу, извршавање дужности по налогу виших и давање сопственог живота за одбрану свих. Стога, ратнички слој је средишњи, кичма и осовина друштва, од суштинске важности за опстанак и слободу, за просперитет и духовних и материјалних (виших и нижих) сфера једне такве богообразне заједнице.
Крст и круг
На другом нивоу, Пентаграм срца се огледа у два опречна симбола — кругу и крсту — и њиховом традиционалном значењу унутар европског митолошког и религијског наслеђа. Као у западном келтском крсту, неким од кључних хиперборејских руна или далекоисточном јин-јангу, интелигентно назначени обриси круга и крста унутар Пентаграма срца указују на прародитељство Света, на његову мајку Пролазност (круг самсаре, по старом ведском предању), али и на вечност идеалног, оца соларног зракања интелигибилног света. Под светлом оваквог сазнања бива нам још јаснији и дубљи смисао улоге човека у „овој арени универзума”. Управо то нам се потпуно открива на последњем, највишем нивоу Пентаграма срца.
Вертикала
Размотрили смо статички ниво симбола (центричност) и динамички (кружење и зракање). Овај симбол се, међутим, посебно издваја по трећем виду динамичког симболизма, у знаку Успона или Великог Повратка „звезданим боравиштима” (Платон), Хипербореји, „с ону страну севера, леда и смрти” (Ниче). Четири крака Пентаграма срца својим ротационим кретањем (налик свастици) усмеравају жижу нашег погледа ка једном другом центру симбола — петом краку пентаграма — који по анатомској аналогији одговара глави. Пети крак једини је који кретањем не подржава векторе кружења унутар симбола, већ директно показује пут увис. То је јасан путоказ ка ономе изнад оквира круга и самог Пентаграма срца; јасна формула мисије зване Човек, где вера у успон носи суштински смисао и опстанак; јасна порука аутора Пентаграма срца да „Историја очекује нешто више од Човека”. <